Способи вироблення шкіри
Можна виділити три основні способи вироблення шкіри:
1. Сира шкіра, сирець або голину. Це шкура, що пройшла процес мездренія і золения. Спочатку вона м'яка і пластична, але після висихання твердне. Це властивість використовують для додання шкірі певної форми, наприклад, нею обтягують бубни і барабани, в давнину з неї формували щити та інше озброєння, використовували для кріплень і т.д.
Вы можете выбрать и заказать мнструменты для кожи, кожа растительного дубления, а также другие товары связанные с кожей самого высокого качества по самым выгодным условиям и доступным ценам
2. сиром'ятної шкіра, сириця. Сиру шкіру дублять алюмокалієвого квасцами. Це ще не повноцінне дублення. Таку шкіру використовують в шорно-сідельні виробництві, ортопедії і т.д. У давнину використання було ширшим, з сириці виготовляли взуття, ремені, одяг і т.п.
3. Дублена шкіра. Сьогодні це найпоширеніший спосіб вичинки. Дублення надає шкірі міцність, пластичність, довговічність. Дублення шкіри буває жирове і рослинне, в наш час успішно замінні хімічними аналогами: дублення хромове, циркониевое, формальдегід, таннідное і комбінації.
При хромовом дублении шкіри обробляють розчинами основних солей хрому. Хромові шкіри мають м'якістю, еластичністю, достатньою в'язкістю, високою термостійкістю. Ці шкіри дуже пружні, тому погано тримають тиснення. Хромові шкіри можуть бути красиво пофарбовані, але вони не фарбуються наскрізь і мають зріз сірувато-блакитного кольору.
Рослинна дублення засноване на застосуванні дублячих речовин - таннидов, які містяться в деревині, корі і листі дуба, верби, модрини та ін. У шкір рослинного дублення велика товщина, високі щільність і пластичність. Ці шкіри мають низьку термостійкість, їх колір на зрізі червоно-коричневий. Використовують це дублення в комбінації з іншими.
Циркониевое дублення (сполуками цирконію) використовується для отримання білих шкір, що володіють підвищеною міцністю на розрив, стиснення і стирання, стійкістю до дії води і поту.
Синтетичні дубители - Сінтал - надають шкірі еластичність, кращий зовнішній вигляд, освітлюють забарвлення. Застосовуються в комбінації з іншими видами дубителів.
Жирове дублення здійснюється за допомогою ненасичених жирів морських тварин і риб'ячого жиру.
Алюмінієве дублення засноване на дубильними дію солей алюмінію. Цим методом отримують лайку - білі, м'які і тягучі шкіри, які мають низьку стійкістю до дії води.
Класифікація:
Юхта (вона ж «російська шкіра») - м'яка шкіра рослинного дублення, виготовляється зі шкір великої рогатої худоби, коней, свиней. Юхта буває різної товщини. Властивості юфти визначаються видом сировини, його якістю та способом переробки в шкіру. Юхта зі шкір великої рогатої худоби називається яловочной, з кінського і свинячих шкір відповідно - кінської і свинячий.
На властивості юфти дуже впливає дублення, яке виробляється:
а) рослинними дубителями в комбінації з основними хромовими солями;
б) рослинними дубителями в комбінації з основними хромовими солями і синтетичними дубителями;
в) рослинними дубителями в комбінації з основними хромовими солями, синтетичними дубителями і сульфітцеллюлозним екстрактом.
За товщиною юхта ділиться на тонку, середню і щільну. За розмірами юхта належить до найбільш великих видів верхньої шкіри і підрозділяється на три групи: дрібну, середню і велику. Юхта обробляють з лицьової або з бахтармяной боку.
Юхта зі свинячих шкір в середньому менш міцна, ніж юхта яловочная і кінська. Тому норми міцності для свинячий юфти встановлені менш жорсткі, ніж для юфти яловочной і кінської. У російських стандартах можна зустріти два типи юфти: взуттєва і сандально.