Конструкція кроквяної системи

З багатьма датировками я б посперечався.
"Епоха Відродження дала світові найбільші купола, але з цього моменту великі стилі виникали вже не стільки завдяки будівельним нововведень, скільки в результаті зміни самої картини світу"

В епоху ренесансу і бароко з'являються, або масово починають використовуватися (про відродження ордерної системи вже не кажу): склепіння на распалубках і дзеркальні склепіння, еліптичні арки, овальна планування. криволінійні фасади, куполи з подвійною і потрійною оболонкою. Про "зміну картини світу" як основну причину змін в архітектурі навіть коментувати не хочеться.

Родовід колони, подорожі арки, таємне життя балок і крокв і інші пригоди будівельних конструкцій

Близько 4000 року до н. е.
Стійко-балочна система

Дольмен дольмен пол-на-мрон в Ірландії. 2005 рік
© SteveFE / Flickr

Найпростіша архітектурна конструкція, відома з епохи неоліту. З давніх часів і до наших днів застосовується у всіх будівлях, перекритих плоскою або двосхилим дахом. У минулому дерев'яні або кам'яні балки укладали на стовпи з того ж матеріалу - сьогодні замість природного каменю використовують метал і залізобетон.

Близько 2500 року до н. е.
Початок оформлення колон

Гробниця фараона V династії Сахури. Реконструкція Людвіга Борхардта. 1910 рік
© Wikimedia Commons

Єгипетські зодчі залишилися вірні стійко-балкової системи, але додали сенс архітектурним формам. Колони в їх храмах стали зображати пальму, лотос або зв'язку папірусу. Ці кам'яні «зарості» розповідають про потойбічному ліс, через який душі померлих повинні пробратися до нового життя. Так архітектура стала образотворчим мистецтвом. Пізніше робити з архітектури величезну скульптуру стали і в Межиріччі. Однак там вважали за краще ліпити биків, грифонів та інших істот тваринного світу.

Близько 700 року до н. е.
Складання античного ордера

Храм Т в Селинунте. Малюнок Жака Ігнаса Гитторф. 1859 рік
© Wikimedia Commons

Греки зробили темою архітектури як мистецтва саму архітектуру, точніше, розповідь про роботу її конструкцій. З цього моменту опори стійко-балкової системи не просто прикрашають будівлю, але і показують, що вони щось підтримують і що їм важко. Вони просять співчуття глядачів і для переконливості наслідують будовою і пропорціям людської фігури - чоловічого, жіночого або дівочої. Вибудувана строго логічно система з підтримують і підтримуваних елементів називається ордером (Ордер - (від лат. Ordo) військовий лад, порядок.). Зазвичай розрізняють три головних ордера - доричний, іонічний і коринфський - і два додаткових - тосканський і композитний. Це момент народження європейського зодчества.

Конструкция Стропильной Системы

Кріплення кроквяної системи

Монтаж кроквяної системи

Пристрій кроквяної системи